Botox “Clostridium botulinum” adlı bakterilerden elde edilen bir saflaştırılmış protein toksinidir. Laboratuvar ortamında üretilen bu ilaç çeşitli maddelerin birleştirilmesi ile oluşur. Halk arasında yılan zehiri gibi adlansa da, aslında bu doğru değildir.

Botox ile Yüz Şekillendirme

Botoks ile klasik olarak yüz 1/3 üst kısmındaki çizgilerin (Kaş arası, alın, kaz ayağı) giderilmesinde etkili sonuçlar alınmaktadır. Bunun yanında burun ucunu kaldırma, dudaklardaki mimik kırışıklıkları, çenede aşırı kasılma ile oluşan çizgilerin giderilmesinde de başarı ile kullanılmaktadır.

Botoks ile kırışıklık giderilmesinde çizgilenmeye neden olan kasların içine belli yoğunlukta ilaç uygulanarak kaslar geçici olarak felç edilmektedir. Uygulamadan 2-3 gün sonra kaslardaki etki belirgin olur, 10. gün maksimum etkiye ulaşır. Bu etki 4-6 ay kalıcıdır. Tekrar uygulanmaz ise 4-6 ay sonra kaslar eski fonksiyonlarını kazanır.

Botox ile Terleme Tedavisi

Botoks ile aşırı terleme tedavisinde el, ayak ve kol altı gibi aşırı terleme alanlarına uygulanır. Botoks ile 6-8 ay süren terleme kontrolü sağlanır. Botoks uygulaması öncesi aşırı terleme alanları iyot-nişasta metodu ile belirlenir ve işaretlenir. Krem anestezi uygulaması ve ayak tabanı ve el ayasında kriojen ( soğutucu) sprey ile ağrı kontrolü sağlanarak uygulama yapılır. Kalıcı olmayan bu tedavinin etki süresi 6-8 ay arasında değişmektedir.

Botox ile Migren Tedavisi

Estetik uygulamalar yapılırken tesadüf eseri hastaların büyük çoğunluğunda migren ataklarının önemli ölçüde (%50 -%85 ) azaldığı gözlemlenmiş ve bu konu ile ilgili bilimsel çalışmalar başlatılmıştır. Bu araştırmalar sonucu migren atağının başlama tetiğini çeken sinir sıkışma noktalarını botoxun felç ettiği, sıkışmanın engellendiği, ilaç kullanımının ise azaldığı tespit edilmiştir.

Yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen migren hastalığı çok sık atak geçiren, başka tedaviler de denemiş fakat sonuç alamamış ve çok ilaç kullanmak zorunda olan kişiler en uygun hasta profilini oluştururlar. Botoks ile migren tedavisi yapılırken tetik noktalarının doğru tespit edilmesi önemli bir unsurdur, tespit için hastadan alınan ağrı bilgileri önemlidir. Alın, şakak ve ense bölgesindeki tetik noktalar belirlenerek, bu noktalara 15-20dk. sürecek bir uygulama ile botoks enjeksiyonu yapılır. Tedaviden hemen sonra günlük yaşantınıza dönebilirsiniz Maksimum etkiyi 10. gün sonunda hissedebilirsiniz. Tüm botox tedavisi sizin isteğinize bağlı olarak tekrar edilebilir.