Düzensiz uykunun genel olarak sağlığımızı negatif etkileyen bir etken olduğuna şüphe yok. Kozmetik olarak da yüz yaşlanmasını ve yaşlanmanın anatomik değişikliklerini hızlandırdığı, kırışıklıkların daha erken ve hızlı ortaya çıkmasını sağladığı da bilinmekte.Uykusuzluk yüksek kortizol seviyesine neden oluyor. Yüksek kortizol seviyesi, sizi daha genç gösteren protein kolajenin yıkılmasına neden oluyor. Bu daha erken yaşlılığa ve derinizin incelmesine neden oluyor. Dolayısıyla, cildinizde ince çizgiler ve kırışıklıklar daha erken ortaya çıkıyor.

Sağlık ve güzellik birbirinden ayrı düşünülemez.

Deneyimlerimiz özellikle sert yastıkta yatmanın, uyku sırasında yoğun olarak yan yatma pozisyonunun kullanılmasının yaşlanmayı hızlandırıcı etkileri olduğunu gösteriyor. Yine çoğu insanın yan pozisyondaki uykuda özellikle bir tarafa daha fazla yattığını ve yıllar içerisinde o tarafta yaşlanma etkilerinin daha yoğun olarak ortaya çıktığını da söylemek gerekiyor.

Deliksiz bir uyku olmadan mükemmel görünüme sahip olamazsınız

Uyuyan Güzel hikayesi haklıydı; uykusuz geçen bir geceden sonra daha kırmızı ve şişik gözler, mor gözaltları ve soluk bir cilde hazır olun.Ayrıca uykunuzu almadığınız bir günde, uykunuzu aldığınız güne kıyasla daha mutsuz oluyorsunuz. Uykusuzluk cildinizde kuruluğa da yol açabilir. Cildinizin çöl gibi olmaması için yeterli uykuyu almanın yanı sıra cildi besleyen ve nemlendiren ürünler kullanabilirsiniz

Stres olduğumuzda pompaladığımız kortizol hormonu fiziksel sağlığınızı etkilediği kadar cildinizi de etkiliyor. Kortizol seviyesi vücut uykudayken azalıyor. Düşük kortizol seviyesi, cildinizin daha hızlı yenilenmesini ve kendini korumasını sağlıyor. Sürekli yüksek seviyede kortizole sahipseniz, bu durum cildinizin kendini yenileme düzenini engelliyor ve daha çok akne çıkmasına neden oluyor.

Vücudumuz derin uykuda büyüme hormonu salgılar. Hücrelerin yenilenmesi, onarılması ve güne hazırlanması için bu hormon büyük önem taşır. Sağlıklı bir uyku düzeniniz olmadığında ve yeteri kadar uyumadığınızda büyüme hormonu yeterli miktarda salgılanmaz. Böylece vücudunuz hücrelerinizi onarıp yenilemeye fırsat bulamaz ve her geçen gün fiziki anlamda daha çok yıpranırsınız.

Uyumadan önce cildinizi temizlemeyi de unutmayın!

 

DİĞER YAZILAR