Yaz aylarının sonuna yaklaşıyoruz. Tatilde güneşe çıkmadan önce ve sonra cildinize gösterdiğiniz önemi, tatil dönüşü de aksatmamanız gerekiyor.
  Yaz aylarında deniz ve güneş tatili nedeniyle ciltte yaşlanma ve lekelenme problemleri gözlenir. Özellikle güneş, cilt yaşlanmasının en önemli nedenlerinden biri. Güneş ışığından etkilenen kişilerde öncelikle deri kalınlaşması olur ve derinin doğal korumasını artırmak için derinin rengini veren hücreler daha fazla renk maddesi salgılarlar.
Uzun süre güneşe maruz kalan deride; zaman içerisinde incelme, elastikiyetin bozulması (kırışıklık), kuruluk, lekelenmeler, kılcal damarların belirginleşmesi görülür. Ve en önemlisi deri kanserinin oluşma riski artar.

Cildinizi nemle buluşturun 

  Nemlendiriciler günlük yaşamın olumsuz etkileri nedeniyle cildin azalan doğal nemini dengeler. Ayrıca cildinizin su kaybını engeller veya yavaşlatır. Nemlendiricinizi banyodan hemen sonra sürün, böylece cildinizdeki suyun üst tabakalarda kalmasını sağlamış olursunuz. Kuru bir cilde sahipseniz daha fazla yağ ve nemlendirici içeren kremler kullanın.

  Cildiniz çok kuruysa henüz ıslakken bebe yağı gibi ürünlerden faydalanabilirsiniz. Vücut yağları nemlendiricilerden daha fazla cilt üzerinde kalır ve cildinizin yüzeyindeki nemin buharlaşmasını önler. Yüz nemlendiricileri için kullanım sıklığı cilt tipi, yaş, akne, kırışıklıklar gibi özel durumlara göre değişiyor. Cildiniz yağlıysa hafif ve içeriğinde su bulunan bir ürün kullanın. Hassas bir cildiniz varsa su ve yağın iyi dengelendiği bir ürün tercih edin. Boya, parfüm veya herhangi bir katkı maddesi içermediğinden emin olun. Ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerine karşı en az 15 koruma faktörlü bir güneş kremi kullanın.

İyi bir güneş koruyucunun taşıması gereken 5 özellik

  Güneş kremlerinin üzerinde yazan SPF değerleri yeterli miktarda güneş kremi sürüldüğünde yani ideal miktarda elde edilecek değerdir. Örneğin; etiket bilgisindeki SPF değeri elde etmek için en az yarım tatlı kaşığı güneş kremi yüz bölgesine sürülmelidir. Daha az uygulama SPF 30 olarak bildirilen değerin ciltte SPF 7’lik bir etki göstermesine yol açar. Bu nedenle tüm güneş kremlerinde bolca uygulayınız diye yazmaktadır. Az sürmek ya da uygulamayı tekrarlamamak, ciltte oluşturulan SPF değerinin çok düşmesine yol açar. SPF 50 olan güneş kremi az uygulandığında ciltteki SPF koruma değeri SPF 2.7’ye kadar düşmektedir.

1- Kokusuz ve renksiz olmalı
2- Suya ve terlemeye dayanıklı olmalı
3- Tahriş edici özellikleri olmamalı
4- UVA ve UVB’ye karşı koruyucu olmalı
5- Koruyucular güneşe çıkmadan 30 dakika önce sürülmeli ve su, terlemeyle etkinliğinin azalacağını düşünerek dört saat arayla yenilenmeli.

DİĞER YAZILAR