Su, Plaj, Sağlıklı Yaşam

Kalıcı makyaj tedavisinden sonra, cilt suyla çok ıslatılmamalı, cildin çok ıslak ve nemli  olması durumunda pigmentler ayrılırken  arkasında leke bırakarak solabilir veya deriden ayrılabilir. Kalıcı makyajdan hemen sonra plaja gitmek yada sağlıklı yaşam programları yapmak  nem, su ve enfeksiyon riski nedeniyle yasaklanmıştır.

Dövme Yüzeyi Korunmalıdır

Herhangi bir çeşit mekanik yada ovma,kaşıma ,yarayı yolma gibi zarar verecek durumlar  yasaklanmıştır,müşteriler sabırlı olmalı ve yaranın kendiliğinden düşmesini beklemelidir,cilt yaraları düşer düşmez iyileşme süreci tamamlanır.

Dövme yüzeyi her türlü salgı,bulaşıcı malzeme,besin-maddeleri gibi zararlı olabilcek durumlardan korunmalıdır.

Uçuklar

Uçuklar genellikle doğal konturları bozarlar.Bu nedenle,uçuktan zarar gören (muzdarip olan ) insanların kalıcı dudak prosedürünü birkaç kez yaptırmaları gerekebilir.Bir kez uçuk çıkaran birinin vücudunda virüs uyku halinde kalır stres gibi önemli etkenler virüsü tekrar aktif hale getirir.

Kalıcı dudaklar promlemlere neden olabilecek strese sebep olabilirler. Fakat bunun bir çözümü vardır, anti-uçuk ilaçları kullanılarak bu durum önlenebilir. Doktor talep üzerine böyle ilaçlara reçete yazabilir( Tel viran, Herpesin). Müşteri kalıcı makyaj tedavisinden üç gün önceden bu ilaçları almaya başlamalıdır ve kalıcı makyajdan sonra üç gün boyuncada almayı bırakmamalıdır, yani ilaçlar düzenli olarak 1 hafta boyunca kullanılmalıdır. Kişinin güçlü ve daha aktif bir uçuğa sahip olması durumunda,ilacın açıklamasına ve doktora danışılarak daha yükse dozda kullanılabilinir.


Evde Sonraki Bakım

Kalıcı makyajlara iyileşme süreci ve deri değiştirmesi bitene kadar 7-10 gün boyunca bakım yapılmalıdır.Pigmentlerin yüzeyi korumak amaçlı ince bir tabaka kremle kapatılmalıdır. Eğer müşteri bunu tüm iyileşme süresi boyunca düzenli olarak yapmazsa pigment kaybından dolayı kalın bir yara izi görülebilir.

Çok kalın bir şekilde de kremlenmemeli çünkü bu “sauna etkisi”ne neden olabilir ve cildi çok fazla yumuşatabilir. Kalıcı makyaj tedavisinden sonra yara doğrudan suyla temas etmemeli, özellikle de vıcık vıcık olmasına izin vermeyin.

Daha öncede belirtildiği gibi 2 hafta boyunca doğrudan güneş ışığına çıkmaktan ve solaryumdan uzak durun.

Yeni yapılan kalıcı makyajın enfeksiyon riski oldukça yüksektir ve bundan kaçınılmalıdır.Yara izini kaşıma ve ya ovma kesinlikle yasaktır!

Yüzeyin soğuması ağrıya ve iyileşme sürecine yardımcı olur ama sadece yüzey  tamamen kuru olduğunda. Bu amaçla ben buz jel paketini tavsiye ederim,dikkatli olun ayrıca cilt donmuş olmamalı.

Kalıcı Kaş Sonrası Bakım Kremleri

E vitamini kremleri,vazelin.

Kalıcı Eyeliner Sonrası Bakım Kremleri

Özellikle,göz çevresi için yapılan kremler kalıcı eyeliner sonrasında bakım kremleri olarak kullanılabilinir.Bu ürünler akerjik reaksiyonlara neden olmaz.Vazelin bazlı kremler gözkapağının üzerinde kullanılmamalıdır çünkü gözün içine kaçarsa hasta alerjik konjoktivit olabilir(göz iltihabı).

Kalıcı Dudak Sonrası Bakım Kremleri

Dudak balmları, marigold balm (kadife çiçeği kremi), shea yağı, E vitamini kremleri.

DİĞER YAZILAR