Yazla birlikte cilt korumasını artırmanın tam zamanı. Hassas bir cildiniz varsa korumanın etkisini biraz daha artırıp cildinizi güneşten korumak için daha dikkatli olmanız gerekiyor.                                                     

  Deriye temas eden parfüm, krem, losyon ve bazı kimyasal ürünlerin güneşe duyarlılığı arttırarak, deride yanık ve leke oluşumuna yol açabilir. Güneş ışınlarının yol açtığı sorunlardan olan ciltte  leke oluşumuna, güneş koruma ürünleriyle savaş açın. Güneşten yayılan ultraviyole ışınları UVA, UVB, UVC olmak üzere üç çeşittir. UVC ışınları yeryüzüne ulaşmazken, yeryüzüne ulaşan ışınların yüzde 5-10'unu güneş yanığı ve melanin sentezini uyarmada etkin olan UVB oluşturur. Yüzde 90-95 gibi büyük oranda yeryüzüne ulaşan UVA ise deri yaşlanmasında ve melanom tipi kanserlerin oluşmasında rol oynar.

Saat 10.00 ila 16.00 arası güneşe çıkmayın

  Saat 10.00 ila 16.00 arası güneşe çıkmaktan kaçınmalı. Açık renkli ve sıkı dokunmuş pamuklu giysiler tercih edilmeli, polyester, yün, ipek ve naylon güneş ışınlarını fazla emdiği için tercih edilmemeli. Şapka ve gözlük kullanımına dikkat edilmeli. Düzenli olarak güneşten koruyucu ürünler kullanılmalı. Suya ve ışığa dayanıklı, alerji yapmayan, UVA ve UVB'ye karşı eşit etkide koruma sağlayan ürünler kullanılmalıdır

Ten rengine göre faktör seçimi önemli

  Güneş koruyucu ürünlerin yapılarına göre kimyasal ve fiziksel güneş koruyucular olmak üzere ikiye ayrılır. Kimyasal güneş koruyucular UV ışınlarını absorbe eder. Fiziksel güneş koruyucularsa, UV ışınlarını dağıtır ve yansıtır. Güneş koruyucu ürünlerin üzerinde yer alan güneş koruma faktörü 2 ila 50+ arasında değerlendirmiştir. Genel olarak koyu tenlilerin en az 15, açık tenlilerin en az 30 faktörlü güneş koruyucu ürün kullanması gereklidir.

  UVB ışınları DNA hasarına yol açar, bağışıklık sistemini zayıflatır, oksijen radikallerini üretir. Bu nedenle beslenmede yeşil çay polifenolleri, nar, soya fasulyesi, brokoli, elma, Brüksel lahanası, zerdeçal, soğan, zeytin, ıspanak, asparagus, kereviz, kekik ve havuç gibi besinler çok önemli bir yer tutar. Özellikle açık renkli kişilerin üzümü çekirdeği ve dış çeperiyle birlikte tüketmek ayrıca nar yemeye özen göstermeleri gerekir. Üzümün dış yüzü, yaban mersini, yer fıstığı  enginar silibinin; soğan kuvarsetin; soya fasulyesi ise genistein maddesi içerir. Bu maddeler güneşe karşı cildi korumaya yardımcı olur.

  Bir avuç çilek yiyin:C vitamini bağ dokusunu  ve kollagen  yapımını hızlandırarak cildin genç kalmasını sağlıyor. Antioksidan özelliği sayesinde ışıltılı bir cilt vaat etmesinin yanı sıra cildi güneş hasarından da koruyor. 

  Cilt tipinize  uygun  seçeceğiniz  güneş koruyucu  kremi  3-4 saat  aralıklarla  sürmeyi asla ihmal etmeyin.  Havuz veya denize girdikten sonra güneş koruyucu ürününüzü tekrarlayın. Cilt lekelerine karşı şapka, ultraviyole korumalı  gözlük ile güneş  koruyucu krem vazgeçilmez üçlünüz olmalı.

 En az 8 bardak su için: Yaz mevsiminde karşılaştığımız en önemli sorunlardan biri, güneşin cildimizde kırışıklar oluşturması. Kırışıkların oluşmasını önlemek için cildimizi nemlendirmeye, bunun için de bol bol suya ihtiyacımız var. 

DİĞER YAZILAR