Yüzümüzdeki bizi rahatasız eden yaşlılık çizgileri ve kırışıklıklardan ameliyatsız kurtulmanın en kolay yöntemi olan botox, 15 yıldır güvenli ve başarılı bir şekilde kozmetikte kullanıma girmiştir.

  Mimik kaslarının yıllar boyunca çalışması, genetik faktörler, alışkanlıklar, kasların üzerini örten deri üzerindeki kıvrımları belirgin hale getirir ve böylece yüzdeki dinamik çizgilenmeler yani kırışıklıklar ortaya çıkar. En sık ortaya çıkan dinamik çizgiler, alın, kaşlar arası, göz kenarları ve ağız çevresinde görülür. Alın, dudak üstü ve göz kenarlarındaki çizgiler kişiye daha yaşlı bir görünüm, kaşlar arasındaki çizgiler ise kişiye çatık kaşlı, kızgın bir bakış ifadesi verir. Yüzdeki bu dinamik kaslara botox uygulaması yapılarak mimik kasların etkinliği azaltılır, botox yapılması ile sinir kas iletimi blokajı, kas gücü ve harket kabiliyetinde azalma, kasları saran derinin, dinamik hareketler ile katlanmasını ve bunun oluşturduğu çizgi-kırışıklıkları da azaltır. Bu sayede yaşlı, yorgun ve sinirli göükebilen yüz şeklinde de belirgin bir iyileşme sağlanır.  Kozmetik ile uğraşan hekimler yaşlılık kırışıklıkların deri altında yer alan kasların kasılması sonucu derinin çekilmesiyle oluştuğunu söylemektedir. Botox sonrası bu kasların gevşemesi sonucunda kırışıklıklar azalır veya tamamiyle ortadan kalkar.

  

Botox En Sık Hangi Bölgelere Uygulanır

Alın Botoxu: Alın bölgesi yüzdeki kırışıklıkları ve mimikleri en fazla gösteren alanlardan biridir. Buradaki yatay kırışıklıklar alın botoxu uygulamasıyla düzelmektedir. Alın bölgesi botoxu uygulaması yapılırken, kaşların ve göz kapakların durumu dikkate alınır. Bazen kaş kaldırma botoxu ile kombine edilmelidir. Alın botoxu sıklıkla kaş arası botoxuyla birlikte uygulanır.

Kaş Arası Botoxu: Kaş arası bölgesi; firavun çizgileri, aslan çizgileri olarak da adlandırılan, kişiyi oldukça sert ve yaşlı gösteren mimik çizgilerdir. Kaş arası botoxu ile bu kırışıklıklar düzeltilebilmektedir. Bazen kaş arası çizgileri oldukça derin olmaktadır, bu durumda ise dolgu ve botox uygulaması birlikte yapılabilir.

Göz Çevresi Botoxu: Kaz ayakları botoxu olarak da bilinir. Özellikle güldüğümüz zaman göz çevresinde oluşan kırışıklıklar göz çevresi botoxu ile düzeltilebilir. Bu uygulamayla göz torbaları, göz altları ve göz çukurları düzelmez.

Dudak Botoxu: Dudak üstündeki sigara çizgilerine etki eden bir botox uygulamasıdır. Dudak botoxu dudağa hacim kazandırmaz, dudağı şişirmez. Sadece kırışıklıkları düzeltir. Dudak botoxu uygulaması, diğer botox uygulamalarından farklılık gösterir.

Çene Botoxu: Çene ucunun kırışıklıklarında çene botoxu uygulanır. Aynı zamanda alt dudak köşelerini aşağı çeken kasları bloke ederek dudak köşeleri de yukarı alınabilir.

Boyun Botoxu: Boyun bölgesinde bulunan 2 adet dikey kas grubu boyun botoxu ile düzeltilebilir. Bu kasların gevşemesi özellikle dikey durumda bulunan “ hindi-turkey boyun” görünümü ortadan kalıdırılır. Boyun bölgesine yapılan botox miktarı, diğer alanlara göre daha fazladır. Bu uygulama boyunun gerilmesine, yağların gitmesine ya da sarkmanın düzeltilmesine yardımcı olmaz.

Burun Botoxu: Ameliyatsız burun estetiği denilince anlaşılması gereken, botox ile burun ucunun kaldırılması ve dolgu maddesi kullanılarak burun kemerinin kamufle edilmesi dir. Burun ucu botoxu ile özellikle gülerken aşağı inen burun ucu düzeltilmiş olur. Bunun haricinde burun üst kısmındaki mimik çizgileri buruna botox uygulaması yapılarak düzeltilebilir.

Gülüş Botoxu- Diş Eti Botoxu: Özellikle üst çene problemi olan hastalarda güldükleri zaman diş etleri çok fazla gözükebilmektedir. Diş eti botoxuyla bu problem kamufle edilebilmektedir.

Migren Botoxu: Özellikle başın ön kısmından kaynaklanan migren ağrıları, bu bölgeye yapılan migren botoxu ile düzeltilebilir. Botoxun kasları gevşetmesiyle, sıkışan sinirler rahatlar ve hasta 6 aylık dönem içinde migren ağrıları hissetmez. Yani ağrıyı oluşmadan engellemiş olur.

DİĞER YAZILAR